منوگزارش پیش بینی فضای کسب و کار(ریسک کشوری) ایران

پيش‌بيني 10 ساله منتهی به سال 2026


خلاصۀ مدیریتی

از آن‌جا که پایبندی کشورهای اروپایی، روسیه و چین به بهبود روابط با تهران، رشد قوی‌تر صادرات و سرمایه‌گذاری را تسهیل می‌کند، ایران در فصل‌های آتی (در مقایسه با سطوح پیش از توافق هسته‌ای) شاهد رشد پرشتاب اقتصادی خواهد بود. با این وجود، تحریم‌های اولیه آمریکا، دسترسی محدود به اعتبارات و موانع ساختاری گوناگون مانع از شکوفایی در اقتصاد ایران خواهد شد، به‌ویژه آن‌که روند توسعه بخش هیدروکربن‌ها آهسته می‌شود.

ثبات بیشتر در نرخ تسعیر ریال به دلار آمریکا طی سال‌های آتی منجر به کندی آهنگ رشد قیمت‌ها در ایران خواهد شد. عدم ثبات نرخ ارز در ایران این امکان را به بانک مرکزی می‌دهد که در مقایسه با بسیاری از همتایان خود در منطقه خاورمیانه قدرت بیشتری برای مدیریت نرخ تورم به دست آورد.

افزایش در درآمدهای نفتی و جریان ورودی سرمایه‌گذاری پس از رفع تحریم‌ها موجب کندی آهنگ افت ارزش ریال در برابر دلار آمریکا نسبت به روندهای مشاهده شده در پنج سال گذشته خواهد شد. بدین‌ ترتیب، از آن‌جا که نرخ تورم هنوز بالاست و بانک مرکزی درصدد تک‌ رقمی‌کردن نرخ‌های رسمی و موازی برآمده است، ریال هرگز در برابر دلار ارزش واقعی خود را به‌دست نخواهد آورد.


فایل نمونه

گزارش پیش بینی فضای کسب و کار(ریسک کشوری) ایرانکلیه‌ی حقوق مادی و معنوی وب‌سایت و گزارش‌ها و اطلاعات وابسته به آن، محفوظ و متعلق به بیزریپورت است.