منو
bargh

تحلیل صنعت برق، با بهره‌گیری از بهترین تکنیک‌های مدل‌سازی سری‌هاي زمانی و مدل‌سازی اقتصادسنجی/علیتی انجام گرفته است. بدیهی است شكل دقیق مدل سری‌هاي زمانی از صنعتی به صنعت دیگر متفاوت است و داده‌ها با توجه به ویژگی‌های غالب آن صنعت ارزیابی می‌شوند.

تكنيك مورد استفاده در همه تحليل‌ها، بردارهای خودرگرسيون هستند. بردارهای خودرگرسيون اجازه پيش‌بيني متغیری را با استفاده از چیزی بیش از تغییرات خود متغیر به عنوان اطلاعات توصیفی می‌دهند.

 البته معمولآً پيش‌بيني برخی از متغیرهای فرعی صنعت مورد نظر، با استفاده از تغییرات پیشین (سابقه) متغیر انجام می‌شود که چنین تحلیل تک‌متغیره‌ای را مدل‌سازی تک‌متغیره می‌گویند. در تحلیل‌های موجود، از پرکاربردترین و معمول‌ترین شکل مدل‌های تک‌متغیره استفاده می‌شود که به آن مدل میانگین متحرک خودرگرسيون (ARMA) می‌گویند.

در تحلیل‌های انجام‌شده عمدتاً از برآوردکننده‌های کمینه مجذورات خطی (OLS) و از روش کل به جزء به منظور جلوگیری از وابستگی به بررسی‌های غیرعینی و افزایش استفاده از بررسی‌های عینی استفاده شده است.

 باید توجه داشت که دخالت انسان نقش لازم و مؤثری در تمام تحلیل‌ها و تکنیک‌های پيش‌بيني ایفا می‌کند. دانش انسان در مورد صنعت، كمك مي‌كند داده‌های ناهماهنگ، نقاط عطف، مشکلات ساختاری و ویژگی‌های موقتی برخی داده‌ها کشف شوند که روش‌های کاملاً مکانیکی پيش‌بيني قادر به شناخت آن‌ها نیستند.

 


تحلیل صنعت برق ایران

فصل چهارم 2017

همراه با پیش‌بینی 10 ساله تا سال 2026


پس از برآورد افزایش 4/2 درصدی تولید برق در سال 2016 که مقدار آن را به 282/0 تراوات ساعت می‌رساند، پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که رشد تولید برق در سال 2017 به میزان 3/6 درصد رشد خواهد بود و میزان آن به 292/1 تراوات ساعت خواهد رسید. رشد متوسط سالانه تولید برق طی یک دهه آتی 3/6 درصد خواهد بود و میزان کل تولید تا سال 2026 به 401/3 تراوات ساعت خواهد رسید. قسمت عمده تولیدات برق جدید از پروژه‌های حرارتی گاز استخراج شده می‌باشد و دولت اعلام کرده است که برنامه‌هایی برای تقویت سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر دارد. در جولای 2017، ساخت نیروگاه خورشیدی 100 مگاواتی برق بین شهرهای کرمان و بم اجرا شده است و برآورد می‌شود هزینه‌های این پروژه به 140 میلیون دلار برسد.   [ادامه]


گزارشهای قدیمی تر


گزارش های مرتبط

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی وب‌سایت و گزارش‌ها و اطلاعات وابسته به آن، محفوظ و متعلق به بیزریپورت است.